Mesternes Mesterskap 2017

 Tidligere Mesternes Mestre

 Resultater

Tom A. Schanke har laget en medaljeoversikt over alle OL, VM, EM og kongepokaler som du kan laste ned TOM A. SCHANKE - SEILING - medaljer.pdf

  
Innhold
  

​Under følger en historisk oversikt over medaljer i OL, VM og EM fra 1970 - 2015

  

OL: 31 medaljer (17-11-3) 1912-2004

ÅrMedaljeRormann + mannskapKlasse

 

1912GullRormann Thoralf Glad + Andreas Bang Brecke, Torleiv Corneliussen, Christian Fredrik Jebe, Thomas V. Aas8 meter
 Gull

Rormann Alfred W. Garmann Larsen + Johan August Anker, Nils Berthelsen, Eilert Falch-Lund, Halfdan Hansen, Arnfinn Kolbjørn Heje, Magnus Konow, Petter Andreas Larsen, Fritz Staib,

Carl Gustav Thaulow

12 meter
1920GullRormann Andreas Bang Brecke + Paal Kaasen, Ingolf Rød6 meter ny
 Gull

Rormann Carl August Ringvold senior + Thorleif Holbye,

Alf Kristian Brun Jacobsen, Kristoffer Olsen, Tellef Wagle

8 meter gammel
 Gull

Rormann Magnus Konow + Thorleif Kristoffersen,

Reidar Marthiniussen, Ragnar Magne Vik

8 meter ny
 Gull

Rormann Erik Herseth + Sigurd Holter, Gunnar Jamvold,

Peter Jamvold, Claus Juell, Ingar Nielsen, Ole Sørensen

10 meter gammel
 GullRormann Charles Archer Arentz + Otto Falkenberg, Willy C. J. Gilbert, Robert Giertsen, Halfdan Schjøtt, Trygve Schjøtt, Arne Sejersted10 meter ny
 GullRormann Henrik Østervold + Halvor Birkeland, Rasmus Birkeland, Lauritz Christiansen, Halvor Olai Møgster, Hans Henrik Stoermann Næss, Jan Olsen Østervold, Kristian Olsen Østervold, Ole Olsen Østervold12 meter gammel
 GullRormann Johan Friele + Arthur Allers, Martin Borthen, Kaspar Hassel, Egill Reimers, Christen Wiese, Erik Ørvig, Olaf Ørvig, Thor Ørvig12 meter ny
 SølvRormann Ejnar Torgersen + Leif Erichsen, Andreas Knudsen6 meter gammel
 Sølv

Rormann Niels Marius Nielsen + Sten Abel, Christian Dick,

Johan Faye

7 meter gammel
 Sølv

Rormann Jens J. Salvesen + Fin Schiander, Lauritz T. Schmidt,

Nils M. Thomas, Ralph Tschudi

8 meter ny
 BronseRormann Henrik Agersborg + Einar Berntsen, Trygve Pedersen6 meter gammel
1924Gull

Rormann Carl August Ringvold senior + Rich Bockelie,

Harald Hagen jr, Ingar Nielsen, Carl August Ringvold jr.

8 meter
 GullRormann Eugen Lunde + Christopher J. Dahl, Anders Lundgren6 meter
 SølvHenrik RobertJolle
1928GullRormann Johan August Anker + Erik Anker, Haakon P. Bryhn, Kronprins Olav6 meter
 SølvHenrik RobertJolle
1936SølvRormann Magnus Konow + Karsten Magnus Konow, Fredrik Meyer, Dag Vaadjuv Nyquist, Alf Kristoffer Tveten6 meter
 Sølv

Rormann Olaf Ditlev-Simonsen jr. + John P. Ditlev-Simonsen,

Lauritz T. Schmidt, Hans S. Struksnæs, Nordahl Eriksen Wallem, Jacob Tullin «Tulla» Thams

8 meter
1948GullRormann Thor Thorvaldsen + Hakon Barfod, Sigve LieDrake
1952GullRormannThor Thorvaldsen + Hakon Barfod, Sigve LieDrake
 SølvRormann Peder Lunde senior + Vibeke Lunde, Børre Falkum-Hansen5,5 meter
 SølvRormann Finn Christian Ferner + Tor Birger Arneberg, Johan Martin Ferner, Erik Heiberg, Carl L. Mortensen6 meter
1960GullRormann Peder Lunde jr. + Bjørn BergvallFlying Dutchman
1968SølvRormann Peder Lunde jr. + Per-Olav WikenStar
1988SølvRormann Ole Petter Pollen + Erik BjørkumFlying Dutchman
1992GullLinda AndersenEuropajolle
1996BronsePeer MobergLaser
2000BronseRormann Herman Horn Johannessen + Espen Stokkeland, Paul DavisSoling
2004GullSiren SundbyEuropajolle
  

215 medaljer (76 - 69 - 72)

Norges Seilforbund (NSF) har ikke registreringer over norske seileres resultater i VM og EM før etableringen av forbundet i 1970. Frem til og med 1969 ble norsk seilsport administrert av Kongelig Norsk Seilforening (KNS), og de har ingen offisielle registreringer.

Det betyr at vi bare kan gi en oversikt over norske medaljevinnere i VM og EM i perioden 1970-2011. Men det er ingen tvil om at norske seilere vant medaljer før 1970. Bl.a. fikk Peder Lunde senior VM-sølv i 5,5 m i 1952 og Peder Lunde jr. fikk EM-sølv i 1962 i Flying Dutchman.

Men heller ikke for perioden 1971-2015 eksisterer det komplette oversikter. Det gjelder særlig mannskapsregistrering. Vi må derfor nøye oss med å føre opp båtenes rormann i de klassene der det er flere enn to ombord, bortsett fra i gullbåtene, der det har lykkes oss å få med hele mannskapet.

I perioden 1971-79 fikk Norge følgende uoffisielle verdensmestere i klassene Yngling og Windsurfer før de ble offisielt godkjent som VM-klasser: Jørgen Stang Heffermehl m/mannskap i Yngling 1971, Jens Erik Bøe m/mannskap i 1974 og  Anders Føyen 1977 og 1978, begge i Windsurfer. Åtte norske seilere har vunnet VM-medaljer ombord i utenlandskregistrerte båter. Disse medaljene er ikke godskrevet Norge, men vi har ført opp de norske seilerne i oversikten og har skrevet dem i kursiv skrift.

Norske seilere har, så langt vi har kunnet registrere, vunnet til sammen 204 medaljer i VM og EM i perioden 1971-2015, hvorav 74 er gull. 121 medaljer er vunnet i VM (46-39-36), hvorav 89 (30-28-31) er vunnet av menn og 32 (16-11-5) er vunnet av kvinner. 83 medaljer er vunnet i EM (28-24-31), hvorav 62 (20-19-23) er vunnet av menn og 21 (8-5-8) er vunnet av kvinner. Kristian Nergaard er Norges mestvinnende seiler med 23 VM/EM-medaljer foran brettseileren Jorunn Horgen, som har 19 medaljer (se forrige og neste side).

I Snipeklassen er seks medaljer vunnet av båter med en mannlig og en kvinnelig seiler. Vi har kreditert medaljene til menn da båtene har konkurrert i klasse for menn, men har ført opp begge utøvere som medaljevinnere både under menn og kvinner.    

  

​VM menn: 95 medaljer (30-32-33) 1947-2015

ÅrMedaljeRormann + mannskap Klasse

 

​1947​BronseFelex Roznieski + Emil Lund Balzersen ​Snipe
​1949​BronsePer Skjønberg + Erik Blakstad ​Snipe
​1952SølvPeder Lunde senior med mannskap 5,5 meter
1971BronseHM Kong Olav med mannskap5,5 meter
1974SølvHKH Kronprins Harald med mannskap5,5 meter
1976BronseHM Kong Olav med mannskap5,5 meter
1979GullRormann Terje Wang + Finn Hanssen, Marius Nissen-LieYngling
1980GullLars Christensen (Loennechen)  Europajolle
 SølvKristian Nergaard med mannskapYngling
 BronseTerje Wang med mannskapYngling
1981GullJan WanggaardBrett (Div. II)
 GullRormann Terje Wang + Marius Nissen-Lie, Odd GodagerYngling
 BronseDag Usterud med mannskapYngling
1982GullRormann Jørn Pettersen + Tom Selander, Frode JohansenYngling
 SølvTor Nyhus med mannskapYngling
 BronseHans Landsværk med mannskapYngling
1983GullSvein RasmussenMistral
1984GullOle HolmMistral (tung)
 SølvPer Arne NilsenLaser
 SølvHKH Kronprins Harald med mannskap5,5 meter
 BronseSvein RasmussenWindglider
1985GullOle Petter Pollen  Europajolle
 GullHåkon Nissen-LieMistral (tung)
 GullThomas FøyenMistral (lett)
 SølvKalle Nergaard med mannskapYngling
 BronseOle Chr. Schøyen med mannskapYngling
1986GullRormann Christen With + Erik Otterstad, Audun GoksøyrMiniton     
 SølvKalle Nergaard med mannskapYngling
 BronseChristen With med mannskapMiniton
 BronseHarald Amundsen med mannskapYngling
1987Gull

HKH Kronprins Harald +

Stein Føyen, Odd Roar Lofterød, Einar Koefoed, Erik Otterstad,

Kjell Arne Myrann, Morten Aagaard, Johan Føyen, Petter Hagelund

Entonner
 BronseEspen Guttormsen med mannskapMiniton
1988GullRormann Espen Guttormsen + Knut Berg-Jacobsen, Olaf LofstadMiniton
 SølvBjørn Løken med mannskapMiniton
 BronseHKH Kronprins Harald med mannskapEntonner
1989BronseRormann Ole Petter Pollen + Erik BjørkumFlying Dutchman
 BronseBjørn Løken med mannskapMiniton
1990GullRormann Kalle Nergaard + Kristian Nergaard, Espen Stokkeland5,5 mR
 GullRormann Espen Torgersen + Espen Stokkeland, Nils Kristian JansenYngling
 SølvBjørn Løken med mannskapMiniton
1991GullSvein RasmussenFun
 BronseKalle Nergaard med mannskap5,5 mR
 BronseRormann Birger Jansen + Janett KreftingSnipe
1992BronsePeter Graff med mannskapMiniton
 BronsePeer MobergEuropajolle
1993Gull

Rormann Kalle Nergaard +

Kristian Nergaard, Christen Horn Johannessen

5,5 mR
1994SølvKristian Nergaard med mannskap5,5 mR
1995SølvHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (match)
 SølvEivind S. Melleby Laser
1996Gull

Rormann Kristian Nergaard +

Dag Usterud, Christen Horn Johannessen 

5,5 mR
 SølvChristoffer SundbyEuropajolle
1997GullChristoffer SundbyEuropajolle
 SølvHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (match)
1998SølvHerman Horn Johannessen med mannskapSoling
 SølvArne Dahl med mannskapYngling
2000GullMats Wang-HansenEuropajolle
2001GullHerman Horn Johannessen (NB: Italiensk båt)Mumm 30
 Gull

Rormann Dag Usterud +

Torgeir Pedersen, Espen Aker, Thor Christensen, Aksel Vold

IOD
 BronseJo Richard ÅsvangEuropajolle
 BronsePeer MobergLaser
2002GullPaul Davis (NB: Canadisk båt)Soling
 GullHerman Horn Johannessen (NB: Italiensk båt)Mumm 30
 SølvTerje Wang med mannskap11 MOD
 BronseTorgeir Pedersen med mannskap11 MOD
2003GullRormann Kristian Nergaard + Peter Hauff (+1 utlending)5,5 mR
 SølvRormann Christoffer Sundby + Frode Bovim49er
 BronseChristopher GundersenEuropajolle
2004GullChristopher GundersenEuropajolle
 BronseHM Kong Harald med mannskapIMS
 BronseDag Usterud med mannskap11 MOD
2005SølvEinar Sissener med mannskapIMS
 SølvDag Usterud med mannskap11 MOD
 BronseMorten Kjellås med mannskap11 MOD
2006SølvPål Christoffersen med mannskap11 MOD
 BronseMorten Kjellås med mannskap11 MOD
 BronseJan Petter Røed med mannskapIOD
2007GullMathias MollattEuropajolle
 GullAnders LøkenBrett (formula)
 GullOscar Strugstad (NB: Britisk båt)Etchell 22
 SølvKristian Nergaard med mannskap5,5 mR
2008GullKristian Nergaard (NB: Utenlandsk mannskap)5,5 mR
2009GullKristian Nergaard, Petrus Eide (+1 utlending) 5,5 mR
 GullPaul Davis (NB: Canadisk båt)Soling
 Gull

Rormann Finn Eriksen +

Morten Kolflaath, Morten Engelien, Thore Vestby

11 MOD
 BronsePetter Fjeld med mannskap5,5 mR
 BronseEivind Melleby med mannskapMelges 24
2010SølvKristian Nergaard med mannskapMelges 24
 SølvKristian Nergaard med mannskap5,5 mR
 BronseEspen Stokkeland (NB: Mannskap i amerikansk båt)Melges 32
 BronseLasse Berthelsen (NB: Mannskap i nederlandsk båt)RC44
2011GullPaul Davis (NB: Canadisk båt)Soling
 SølvKristian Nergaard med mannskap5,5 mR
 BronseMagnus AndersenEuropajolle
2012GullRormann Kristian Nergaard + Trond Solli-Sæther (+1 utlending)5,5 mR
2013SølvRormann Kristian Nergaard + Trond Solli-Sæther (+1 utlending)5,5 mR
 BronseRormann Petter Fjeld + Thomas Borgen, Svein Andreassen5,5 mR
 SølvLars Johan Brodtkorb (18 år)Europajolle
2014SølvKristian Nergaard, Johan Barne, Trond Solli-Sæther 5,5 mR
 BronseEivind Melleby, Bruno PradaStar
2015GullKristian Nergaard, Johan Barne, Trond Solli-Sæther5,5 mR
​2015​Sølv​Bjørnar Erikstad​2.4mR
​2016​Gull​Claus Landmark med mannskap
​ORC
​2016​Sølv​Lars Johan Brodtkorb
Europajolle
  

 

ÅrMedaljeNavnKlasse

 

1981GullMaren BernerBrett (Div. II)
1982SølvRandi SundstølWindglider
1984GullJorunn HorgenMistral
1986GullIda Kathrine AndersenEuropajolle
 GullJorunn HorgenBrett (Div. II)
1987GullTonje KristiansenEuropajolle
 GullJorunn HorgenBrett (Div. II)
 BronseTordis LerøenEuropajolle
1988SølvLinda AndersenEuropajolle
1989GullJorunn HorgenBrett (Div. II)
 SølvLinda AndersenEuropajolle
 BronseTordis LerøenEuropajolle
 BronseMette GurvinEuropajolle
1990SølvMette GurvinEuropajolle
1991GullTine MobergEuropajolle
 GullJorunn HorgenBrett (slalåm)
 BronseJorunn HorgenBrett (overall)
 BronseRormann Birger Jansen + Janett KreftingSnipe
1992GullKarianne EikelandEuropajolle
 GullJorunn HorgenBrett (overall)
 SølvJorunn HorgenBrett (slalåm)
 SølvJorunn HorgenBrett (course)
1993SølvJorunn HorgenBrett (course)
1994GullRormann Pauline Book + Carine JuliussenSnipe
 SølvBeate Kristiansen med mannskapKjølbåt
1996GullRormann Pauline Book + Carine JuliussenSnipe
 SølvKarianne EikelandEuropajolle
 BronseCarolina TollEuropajolle
2000GullRormann Karianne Eikeland + Janett Krefting Snipe
2002SølvSiren SundbyEuropajolle
 SølvRormann Karianne Eikeland + Janett KreftingSnipe
2003GullSiren SundbyEuropajolle
2004GullSiren SundbyEuropajolle
  

EM menn: 68 medaljer (21-22-26) 1952-2016

ÅrMedaljeNavnKlasse

 

​1952​GullHakon Barfod og Erik Barfod Snipe
​1960​Bronse Harald Grav og Leif Husebye Snipe
1971Gull Rormann Tom Husebye + Finn Hansen Snipe
1977BronseAnders Føyen           Windsurfer
1979GullAnders Føyen          Windsurfer
 BronseOtto BookLaser
1980SølvAnders FøyenWindsurfer
1981GullPer Arne NilsenLaser
 GullJan WanggaardÅpen klasse
 BronsePer Ottar SkåretWindsurfer
1982GullJan WanggaardWindsurfer
1983GullSvein RasmussenMistral (lett)
 GullDag Usterud med mannskapYngling
 SølvJørn Pettersen med mannskapYngling
 BronseKristian Nergaard med mannskap  Yngling
1984GullSvein RasmussenMistral 
 SølvPer A. KongshaugLaser
1985SølvEivind FeragenMistral (lett)
1986GullTerje Wang med mannskapSoling
1987SølvPer Arne Nilsen + Carl Gunnar LundeTornado
 BronseRormann Finn Hansen + Erling NessetSnipe
1988SølvRormann Ole Petter Pollen + Erik BjørkumFlying Dutchman
1989BronseHåkon Nissen-LieMistral
1990BronseHenrik HalvorsenBrett
 BronseAnders EideRaceb. (lett)
1991GullHerman Horn Johannessen + Pål McCarthy470
 GullRormann Michael Irgens + Tom Erik SmedalSnipe
1992GullMorten KonttorpEuropajolle
 BronsePeer MobergEuropajolle
1993GullHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (match)
 SølvHerman Horn Johannessen (utenl. mannskap)J/24
 SølvKalle Nergaard med mannskap5,5 mR
 BronseRune Jacobsen med mannskapSoling
1994SølvRormann Kristoffer Spone + Janett KreftingSnipe
 SølvEivind MellebyLaser
 BronseTerje Andre KjærLaser
 BronseMartin GundersenOptimist
1995GullPeer MobergLaser
 SølvHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (fleet)
 SølvHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (match)
1996GullRormann Kristoffer Spone + Janett KreftingSnipe
 BronseHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (match)
 BronseHalvor Schøyen + Åsmund TharaldsenStar
1997BronseHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (fleet)
 BronseHerman Horn Johannessen med mannskapSoling (match)
1998SølvDag Usterud med mannskap11 MOD
 BronseOle Andreas Schøyen med mannskap11 MOD
 BronseRormann Kristoffer Spone + Janett KreftingSnipe
1999SølvHerman Horn Johannessen med mannskapMelges 24
2000GullHans Chr. HageEuropajolle
 GullRormann Birger Jansen + Liv UlveieSnipe
 SølvReidar Berthelsen + Marius WærstenSnipe
 BronseRormann Bjørn Forslund + Janett KreftingSnipe
 BronsePeer MobergLaser
2001SølvPeer MobergLaser
2002BronseChristoffer Sundby + Frode Bovim49er
2003SølvAsker SeilforeningOptimist - lag
 BronseTorgeir Pedersen med mannskap11 MOD
2005GullHM Kong Harald med mannskapIMS
 SølvStian TuvEuropajolle
 BronseDag Usterud med mannskapSoling
2008GullKristian Nergaard med mannskap5,5 mR
2009SølvKristian HammarstrømEuropajolle
2013GullKristian Nergaard med mannskap5,5 mR
​2016Sølv​​Kristian Ruth
​Laser
​2016​Gull​Eivind Melleby
​Star
  

 

ÅrMedaljeNavn Klasse

 

1982SølvMaren BernerWindglider
1983GullMaren BernerMistral
 BronseRandi SundstølMistral
1985SølvMaren BernerMistral
1986GullJorunn HorgenBrett (Div. II)
1987GullJorunn HorgenBrett (Div. II)
 BronseBeate FlaatenMistral
1989GullJorunn HorgenBrett (Div. II)
1990SølvJorunn HorgenLechner
1991GullLinda AndersenEuropajolle
1992GullJorunn HorgenLechner
 BronseLinda AndersenEuropajolle
1993SølvJorunn HorgenBrett (course)
 SølvJorunn HorgenBrett (overall)
 BronseJorunn HorgenBrett (slalåm )
 BronseJorunn HorgenMistral
1994SølvRormann Kristoffer Spone + Janett KreftingSnipe
1995GullCarolina TollEuropajolle
1996GullRormann Kristoffer Spone + Janett KreftingSnipe
1997BronseNina Steen-HansenOptimist
1998BronseKristoffer Spone + Janett KreftingSnipe
2000GullRormann Birger Jansen + Liv UlveieSnipe
 BronseRormann Bjørn Forslund + Janett KreftingSnipe
2001BronseBeate Kristiansen med mannskapYngling
2002BronseSiren SundbyEuropajolle
2003GullSiren SundbyEuropajolle
  

 

AntallNavnOLVMEMTotalt

 

23Kristian Nergaard-8 - 10 - 12 - 1 - 111 - 11 - 2
19Jorunn Horgen-6 - 3 - 14 - 3 - 210 - 6 - 3
16Herman Horn Johannessen0 - 0 - 12 - 3 - 03 - 4 - 35 - 7 - 4
  

Norges Seilforbund (NSF) ble startet i 1970. Før det ble seilsporten administrert av Kongelig Norsk Seilforening (KNS), som ble stiftet i 1883.

KNS delte ut kongepokaler som foreningen fikk direkte fra Slottet, men det finnes dessverre ikke offisielle regi-streringer for utdeling av kongepokaler før 1971. Men det har vært mulig å plukke opp noen utdelinger fra før 1971.

Den eneste som har fått pokalen både før og etter 1971 er daværende kronprins Harald, fire før og fire etter. Dermed topper han listen med åtte kongepokaler foran Peder Lunde senior som har sju. Haralds far, daværende kronprins Olav, er nummer tre på listen med seks pokaler.

  

ÅrNavnKlubbKlasse

 

1971Jens Erik BøeKNSYngling
 Fritz StaibKNSYngling
 Odd HvervenKNSYngling
1972Carsten Andersen jr.Bergens SFSoling
 Knut FægriBergens SFSoling
 Robert J. HenriksenBergens SFSoling
1973Kronprins HaraldKNSSoling
 Eirik JohannessenKNSSoling
 Rolf LundKNSSoling
1974Kronprins HaraldKNSSoling
 Eirik JohannessenKNSSoling
 Rolf LundKNSSoling
1975Tommy BergmannOslo SFYngling
 Bjørn LofterødOslo SFYngling
 Henrik MelsomOslo SFYngling
1976Nils Otto NilsenLarvik SFKutter
1977Peder AnkerKNSH-båt
 Nils HauffKNSH-båt
 Henrik HuitfeldtKNSH-båt
1978Kronprins HaraldKNSSoling
 Eirik JohannessenKNSSoling
 Rolf LundKNSSoling
1979Kronprins HaraldKNSYngling
 Eirik JohannessenKNSYngling
 Helge HovlandKNSYngling
1980Hans WangKNSH-båt
 Petter HauffKNSH-båt
 Claus LienKNSH-båt
1981Per Arne NilsenMandal SFLaser
1982Svein RasmussenArendals SFWindglider
1983Kai BergeBergens SF470
 Totto HartmannBergens SF470
1984Tommy BergmannKNSYngling
 Petter HagelundKNSYngling
 Morten KoflathKNSYngling
1985Leif G. SandtorvBergens SFE-jolle
1986Trygve KvåleAsker SFBrett (Div. II)
1987Finn HansenVestfjordens SFSnipe
 Knut HolmøyVestfjordens SFSnipe
1988Bård BirkelandBergens SF470
 Leif G. SandtorvBergens SF470
1989Terje SortebergAsker SFStar
 Tom BråthenAsker SFStar
1990Rune JacobsenAsker SFSoling
 Anders AndersenAsker SFSoling
 Pål ChristoffersenAsker SFSoling
1991Thomas FøyenAsker SFLechner
1993Eivind MellebyBundefjorden SFLaser
1994Peer MobergBundefjorden SFE-jolle
1995Joakim SkovlySlevik & Fredrikstad Yngling
 Espen AndreassenSlevik & FredrikstadYngling
 Vidar AndreassenSlevik & FredrikstadYngling
1996Peer MobergBundefjorden SFLaser
1998Sjur JohannessenMoss SFE-jolle
1999Peer MobergKNSLaser
2000Reidar BerthelsenVestfjordens SFSnipe
 Marius WærstenVestfjordens SFSnipe
2001Arne Kristian DahlTrondhjems SFYngling
 Espen AndreassenSlevik & FredrikstadYngling
 Vidar AndreassenSlevik & FredrikstadYngling
2002Christoffer SundbySoon SF49er
 Frode BovimSoon SF49er
2003Peer MobergKNSLaser
2004Bjørnar ErikstadTønsberg SF2,4 m R
2005Didrik GodakerTønsberg SFE-jolle
2006Kristian OlsenTromsø BKFormula
2007Peder JahreTønsberg SFMelges 24
 Henning AstrupKNSMelges 24
 Stian BriseidKNSMelges 24
 Marius Falch OrvinKNSMelges 24
2008Ralph WikstrømFredrikstad SFAlbin Express
 Espen AndreassenFredrikstad SFAlbin Express
 Svein AndreassenFredrikstad SFAlbin Express
2009Kristian RuthAsker SFLaser
2011Terje WangAsker SF11 MOD
 Pål BrudevollAsker SF11 MOD
 Erik Folkesson JensenAsker SF11 MOD
 Svein SørendenAsker SF11 MOD
2012Thomas NilssonKNS11 MOD
 Christopher GundersenKNS11 MOD
 Bjørn Mørland PedersenKNS11 MOD
 Knut Th. SollidKNS11 MOD
2013Vidar HanssonAsker SFExpress
 Eivind S. MellebyAsker SFExpress
 Lars H. JohannessenAsker SFExpress
 Harald Blom BakkeAsker SFExpress
2014Bjørn M. Pedersen Arendal SFExpress
 Pål TønnessonMoss SFExpress
 Nisse Nordenstrøm Fredrikstad SFExpress
 Ivar A. MonefeldtKNSExpress
2015Tim Sandberg KNSExpress
 Pål KirkebøRisør SFExpress
 Anna GregersonBærum SFExpress
 Magne SimonsenBundefjorden SFExpress
  

ÅrNavnKlubbKlasse

 

1976Eva T. NilsenLarvik SF Kutter
1982Ingvild AmbleChristiansands SFE-jolle
1983Kari EkerholtMoss SFE-jolle
1984Kari EkerholtMoss SFE-jolle
1985Randi SundstølChristiansands SF Brett
1986Ida K. AndersenTønsberg SFE-jolle
1987Mette GurvinBergens SFE-jolle
1988Linda AndersenTønsberg SF E-jolle
1989Karin DanielsenKNSE-jolle
1990Mette GurvinBergens SFE-jolle
1991Tine MobergBundefjorden SFE-jolle
1992Carolina TollSarpsborg SFE-jolle
1993Carolina TollSarpsborg SFE-jolle
1994Lise GehrkenKNSE-jolle
1995Carolina TollSarpsborg SFE-jolle
1996Carolina TollSarpsborg SFKjølbåt
 Karin DanielsenSarpsborg SFKjølbåt
 Jeanette LundeSarpsborg SFKjølbåt
 Katrine Kierulf Sarpsborg SFKjølbåt
1997Hanne Marie WestbyMoss SFE-jolle
1998Mette TerlandKNS Kjølbåt
 Anne PedersenKNS Kjølbåt
 Karin BerentsenKNSKjølbåt
 Ann-Charlott ErnøKNSKjølbåt
 Jannicke AulestadKNSKjølbåt
1999Siren SundbySoon SFE-jolle
2002Katrine KierulfKNSYngling
 Nina MyhreKNSYngling
 Ann-Charlott ErnøKNSYngling
2003Siren SundbySoon SFE-jolle
2005Lina Beyer StrømquistAsker SFE-jolle
2010Helene Næss KNS29er
 Ane GundersenKNS29er
2015Anna GregersonBærum SFExpress
  

AntallNavn

 

8HKH Kronprins Harald (4 før 1971, 4 etter 1971)
7Peder Lunde senior (før 1971)
6HKH Kronprins Olav (før 1971)
5Eugen Lunde (før 1971)
5Thor Thorvaldsen (før 1971)
5Hakon Barfod (før 1971)
5Sigve Lie (før 1971)
4Peer Moberg
4Eirik Johannessen
4Carolina Toll
3Magnus Konow (før 1971)
3Rolf Lund
  

​Det begynte med Eugen Peder (rormann), som vant gull i 6 meter i Paris 1924. Det fortsatte med hans sønn Peder Eugen (rormann), som fikk sølv i 5,5 m i Helsingfors 1952 med sin kone Vibeke (het Karen Vibeke, født Arneberg, men ble bare kalt Vibeke eller Babben), som en av to mannskapspersoner. Hun var Norges første kvinnelige OL-seiler og ble den tredje norske kvinnen som fikk medalje i et sommer-OL. De to første var Molla Bjurstedt, bronse i tennis single i 1912, og Alexia Bryn, sølv i kunstløp parløp med sin ektemann Yngvar i 1920 (kunstløp var i sommer-OL). Også Vibekes to søsken deltok i OL 1952. Lillebror Tor Birger Arneberg var mannskap om bord i sølvbåten til Finn Chr. Ferner i 6 meter og storesøster Else Christophersen (født Arneberg) ble nr 15 i dressurridning.

Else deltok også i rytter-OL i Stockholm 1956 (ingen rideøvelser i Melbourne, ble arrangert i Stockholm) der hun ble nr 15 individuelt og nr 7 i lag. Peder deltok også i Melbourne 1956, der han ble nr 5 i 5,5 m, uten kona som mannskap.

Peder jr, eller «Lille-Peder» som han ble kalt før 1960 og «Gull-Peder» etter 1960, fulgte opp med gull i Flying Dutchman i Roma 1960 (Bjørn Bergvall var mannskap) og sølv i Star i Mexico City 1968 (Per-Olav Wiken var mannskap). Han ble nr 6 i Tempest i München 1972 og nr 16 i Soling i Montreal 1976, og deltok i fire OL med fire forskjellige båttyper. Det er ingen andre seilere i nærheten av, og Gull-Peder må derfor regnes som en av tidenes største norske seilere. Han er fortsatt vår yngste gullvinner i sommer-OL (18 år). På bildet ser vi tre generasjoner Lunde: Peder (1918-2009) - Peder jr. (f. 09.02.1942) - Eugen (1887-1963). 

Peder jr. er gift med Aud (født Hvammen), som deltok i slalåm og storslalåm i OL i Grenoble 1968. Auds storesøster Margit Hvammen deltok i utfor (nr 7), slalåm og storslalåm i Oslo 1952. Aud og Peders datter Jeanette deltok i utfor på Lillehammer 1994 (nr 11) og i 470-klassen i seiling i Sydney 2000 (nr 16). Jeanette er en av åtte norske utøvere som har deltatt både i sommer-OL og i vinter-OL. Totalt har ni familiemedlemmer vunnet to gull og fire sølv på 19 deltagelser i 12 forskjellige OL. 

  

 

OLNavnBåtklasse og plassering

 

1924 - Paris:EugenSeiling - «Elisabeth V» 6 meter - gull
1952 - Helsingfors:Peder seniorSeiling - «Encore» 5,5 meter - sølv
 Vibeke Seiling - «Encore» 5,5 meter - sølv
1956 - Melbourne:Peder seniorSeiling - 5,5 meter (nr 5)
1960 - Roma:Peder jr.Seiling - «Sirene» Flying Dutchman - gull
1968 - Mexico City:Peder jr.Seiling - «Sirene» Star - sølv
1972 - München:Peder jr.Seiling - Tempest (nr 6)
1976 - Montreal:Peder jr.Seiling - Soling (nr 16)
1994 - Lillehammer:JeanetteAlpint - utfor (nr 11)
2000 - Sydney:JeanetteSeiling - 470-klassen (nr 16)
  

OLNavnBåtklasse og plassering

 

1952 - Oslo:Margit Alpint - slalåm, storslalåm, utfor (nr 7)
1952 - Helsingfors:Tor Birger Seiling - «Elisabeth X» 6 meter - sølv
 Else Dressurridning (nr 15) 
1956 - Stockholm:Else Dressurridning (nr 7, nr 15)
1968 - Grenoble:Aud Alpint - slalåm, storslalåm
  

Intet land i verden kommer i nærheten av Norge når det gjelder å ha idrettskyndige og idrettsinteresserte monarker. HM Kong Olav V (f. 02.07.1903 - d. 17.01.1991) og hans sønn HM Kong Harald V (f. 21.02.1937) er begge internasjonale mestere i seiling.

Olav ble OL-mester i 6-meter klassen i Amsterdam i 1928, da som kronprins. Harald ble verdensmester i entonnerklassen i 1987, da som kronprins, mens han som konge vant EM-gull i havseiling med Fram XV i 2005. I uttagningsseilasene til OL i Amster-dam var kronprins Olav rormann på sin egen båt «Norna», men i OL-seilasene overlot han gullroret til Johan Anker, som hadde konstruert og bygget båten.

Kronprinsen nøyde seg med å være mannskap sammen med Johan Ankers sønn Erik og Haakon P. Bryhn. Dette viste seg å være en klok avgjørelse, selv om de fleste mente at «Norna» også ville ha seilt inn til OL-gull med kronprinsen ved roret. Olav vant en rekke store seilaser, bl.a. Entonnerpokalen i 1938 og Kattegatpokalen i 1946 og 1948. Dessuten fikk han 2 VM-bronse i 5,5 meter, og vant seks kongepokaler, to mindre enn sin sønn.

Olav var formann i Kongelig Norsk Seilforening (KNS) i perioden 1932-36. I tillegg til seiling var skigåing kong Olavs store interesse, og skiturer i Nordmarka gikk han til han var godt over 80 år. Som ung var kronprins Olav en meget dyktig skihopper. Han deltok to ganger i Holmenkollens yngste klasse, og ble nr 4 i NM yngste klasse i 1923. Det var derfor bare naturlig at han ble fast gjest på Holmenkoll-rennet, et renn han overvar 72 ganger. Som seiler representerte Olav KNS, og som skiløper var han medlem av S & FK Lyn. I 1968 fikk kong Olav Holmenkollmedaljen, en medalje kong Haakon hadde fått i 1955 og som kong Harald og dronning Sonja fikk i 2007.                                                                           

  

HM Kong Harald (f. 21.02.1937) tilhørte i en årrekke vår desiderte seilerelite med flere NM-gull og åtte kongepokaler, to flere enn sin far. Han ble verdensmester i entonner-klassen i 1987, da som kronprins, og europamester i havseiling i 2005.

EM-tittelen gjorde at norske seilere kåret kong Harald til Årets Seiler 2005. I tillegg til de to titlene vant han 2 VM-sølv og 2 VM-bronse, og står følgelig med seks medaljer i VM/EM (2-2-2). I tillegg har han vunnet flere store seilaser, bl.a. Gullpokalen i 5,5 meter i 1968. Dessuten vant han overlegent i Kieler-Woche i 1972, på den samme banen som OL ble arrangert bare noen måneder senere. Men da ble han bare nr 10.

Harald deltok i tre OL, 1964, 1968 og 1972, med nr 8 i 5,5 meter i Tokyo 1964 som beste resultat. I Tokyo-OL var han norsk flaggbærer. At kongen fortsatt kan seile viste han bl.a. da han vant sin klasse i Færderseilasen i 2012 med trebåten «Sira». Harald har hatt en rekke tillitsverv innen norsk idrett. Han var formann i KNS 1965-69 og var med på tilretteleggingen av Norges Seilforbund, som ble startet i 1970.

Harald var Seilfor-bundets første formann 1970-72. Inntil forbundet ble etablert hadde forbundsopp-gavene blitt ivaretatt av KNS, som ble stiftet så tidlig som i 1883. Under OL på Lillehammer 1994 var Harald formann i hovedkomiteen og ærespresident i Lille-hammer Olympiske Organisasjonskomité (LOOC). I likhet med sin far (72 renn) og bestefar (41 renn) er Harald fast gjest i Holmenkollrennet, og rennet i 2015 var kongens renn nr 67. Kongen og HM Dronning Sonja mottok begge Holmenkoll-medaljen i 2007. På Idrettsgallaen i januar 2011 mottok kongen Årets hederspris for 2010. Kongen er fortsatt aktiv seiler, og i 2014 vant han og mannskapet NM-sølv i klassen Express. Det holdt til fjerdeplass i nordisk mesterskap.   

  
  
Beskrivelse
  
  
  
  
Terminlistehttp://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/Tiles/terminliste_tabell.png
http://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/regatta/Sider/Terminliste.aspxNavigasjon på siden
Løs forsikringlisens/Tiles/lisenser.png
/Sider/Lisens.aspxNavigasjon på siden
Resultaterhttp://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/Tiles/resultater.png
http://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/regatta/Sider/Resultater.aspxNavigasjon på siden
Mesternes mesterhttp://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/Tiles/mesternes_mester.png
http://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/regatta/Sider/MesternesMester.aspxNavigasjon på siden
Appellerhttp://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/Tiles/appeller.png
http://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/regatta/Sider/Appeller.aspxNavigasjon på siden
NM og NChttp://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/Tiles/nm_nc.png
http://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/regatta/Sider/NMogNC.aspxNavigasjon på siden
Sponsorlisenshttp://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/Tiles/regattassystem.png
http://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/regatta/Sider/Regattasystem.aspxNavigasjon på siden
Reglerhttp://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/Tiles/lover_regler.png
http://seiling.klubb-default.idrettsforbundet.no:8000/regatta/Sider/Regler.aspxNavigasjon på siden
Funksjonærlisten/Tiles/funksjonaerer.png
/fordegfunksjonaer/Sider/Funksjonaerlisten.aspxNavigasjon på siden
Kjøp seilnummer/Tiles/dette_er_seiling.png
/Sider/Lisens.aspxNavigasjon på siden

 Partnere

 

 

255x160_Erik_Arnesen_Helsfyr_Seiling.jpghttp://erikarnesen.no/255x160_Erik_Arnesen_Helsfyr_Seiling.jpg
Codan-Nor_Green_RGBhttps://www.codanforsikring.no/kampanje/norges-seilforbund/?utm_source=norges-seilforbund&utm_medium=link&utm_content=medlemsfordeler&utm_campaign=NSF_HellyHansenCodan-Nor_Green_RGB
Helly-Hansenhttp://www.hellyhansen.com/Helly-Hansen
LIROS_Logo_URS_RGB_300_dpi-255-160www.lirosropes.seLIROS_Logo_URS_RGB_300_dpi-255-160
Printhttp://www.bull.no/bull-co-har-inngatt-rammeavtale-om-juridiske-tjenester-til-medlemmer-av-norges-seilforbund/Print
logo_upsport_web_hjemhttp://www.upsport.no/om-upsport/logo_upsport_web_hjem
Nordic Choice Sponsorhttps://www.nordicchoicehotels.no/seilforbund/Nordic Choice Sponsor
Sail_Race_Systemhttp://www.sailracesystem.no/Sail_Race_System
SAPhttp://www.sapsailing.com/gwt/Home.html#StartPlace:nullSAP
seilaslogohttps://www.seilas.no/seilaslogo
seilmagasinethttp://www.seilmagasinet.no/seilmagasinet
sponsorFBhttps://atea.klubb.nif.nosponsorFB
suzuki_marine_logohttp://www.suzukimarine.com/suzuki_marine_logo
triboslogohttp://www.triboscoatings.no/seilforbundet/triboslogo
VISMA_logo_255px.jpghttp://www.visma.no/smart-klubbokonomi/VISMA_logo_255px.jpg
Hold Norge Renthttp://holdnorgerent.noHold Norge Rent